Караџић затражио привремени трансфер Милана Мартића |
![]() |
![]() |
Написао Агенције | |||
петак, 14 децембар 2012 17:06 | |||
14.12.2012 15:21 | Агенције Хаг - Некадашњи предсједник Републике Српске Радован Караџић затражио је данас издавање налога за привремени трансфер у притворску јединицу у Хагу Милана Мартића, како би почетком марта идуће године могао да се појави као свједок његове одбране, објављено је данас у Хашком трибуналу, преносе агенције. Мартић се налази на одслужењу 35-годишње затворске казне у Естонији. Он је у Трибуналу проглашен кривим за убиство, прогон на политичкој и расној основи, окрутно поступање и друге злочине. Од почетка 1991. до августа 1995. године Мартић је у некадашњој Српској аутономној области (САО) Крајина и Републици Српској Крајини (РСК) у Хрватској био предсједник, министар одбране, те министар унутрашњих послова.
Караџић је навео да му је Мартићев исказ важан, јер он може да побије свједочење Милана Бабића које је претресно вијеће прихватило у доказе према правилу “94тер”, које се односи на свједоке који су преминули. Бабић је био предсједник и премијер САО Крајина од августа 1991. до фебруара 1992. године, а затим предсједник РСК. Он је почетком 2004. године у Трибуналу признао кривицу за прогоне. У јуну исте године осуђен је на 13 година затвора, а у марту 2006. је извршио самоубиство.
Панић не мора да свједочи на суђењу КараџићуПретресно вијеће Хашког трибунала одбацило је данас захтјев првог предсједника Републике Српске Радована Караџића да изда налог да се некадашњи премијер СР Југославије Милан Панић појави као свједок његове одбране, саопштено је данас из овог суда. Судије су закључиле да “у овом случају нису испуњени услови за издавање обавезујућег налога” и поновиле да их “ни убудуће неће олако издавати, јер би требало да они буду ограничени и кориштени као посљедње средство за прибављање информација које су и правно и чињенично релевантне за овај предмет”. - Претресно вијеће има дискреционо право да изда субпоену, због чега је неопходно да се њихов механизам принуде не злоупотребљава и не користити као судска тактика - наводи се у одлуци судија. Караџић је тражио да се Панић појави као свједок 18. фебруара или послије тог датума, како одреди судско вијеће. У захтјеву је наведено да су учињени сви разумни напори да се обезбиједи Панићева добровољна сарадња, те да се Караџићев правни савјетник Питер Робинсон са њим састао у јануару ове године. Панић је тада, како се наводи, изјавио да је спреман да да интервју, али да не би пристао да буде свједок. У мају ове године Панић је потписао изјаву, али је поновио да неће свједочити. Оптужени је, наводи се у захтјеву, послије тога затражио од тужилаштва да прихвати изјаву, без Панићевог доласка на свједочење, али се оно са тим није сагласило, да би он затим поново безуспјешно покушао да убиједи Панића да дође у Хаг. Панићево свједочење Караџићу је важно како би потврдио да га је у њиховим бројним контактима 1992. године оптужени, између осталог, обавијестио да је наредио да се заустави гранатирање Сарајева и да се отвори аеродром ради доставе хуманитарне помоћи. Судије су констатовале да обавезујући налог не може бити издат ако до информација које се траже преко свједочења може да се дође на друге начине. Вијеће је констатовало да су информације о којима се тражи Панићево свједочење садржане у документима који су већ у посједу оптуженог. У одлуци се каже и да је “природа Панићевих сазнања о догађајима о којима треба да свједочи размотрена и са његовим асистентом који је у септембру ове године обавијестио правног савјетника оптуженог да је његова изјава углавном заснована на одређеним документима из архива премијера, а не на томе да је био очевидац догађаја на које се они односе”. - Као свједок, господин Панић не би ништа могао да дода, осим да цитира те документе - навео је асистент бившег премијера СРЈ.
Aкаши свједочи у априлу идуће године?Бивши предсједник Републике Српске Радован Караџић позвао је данас некадашњег специјалног изасланика УН за Балкан Јасушија Акашија да се у априлу појави као свједок његове одбране пред Хашким трибуналом, објављено је данас у овом суду. Караџић је раније ове године тражио да Трибунал изда обавезујући налог Акашију да се састане са његовим правним савјетником Питером Робинсоном. Акаши је најприје рекао да не жели да се одазове позиву за тај разговор, наводећи да “нема шта да дода информацијама које је већ прослиједио у сједиште УН у Њујорку, за које вјерује да су објелодањење Трибуналу”. До разговора је ипак дошло у септембру у Токију, послије чега је Караџић повукао захтјев за издавање обавезујућег налога. С обзиром да је Акаши затражио да се сва даља комуникација обавља преко јапанске Амбасаде у Хагу, Караџић у свом писму амбасадору Такашију Коезукају тражи да му се потврди да ли је Акаши вољан да се појави као свједок и којег дана би у априлу могао да дође и свједочи у Трибуналу.
|
< Претходна | Следећа > |
---|
Овен Крајишник УНХЦР статусне конференциј... Кутиљеро Изетбеговић... Видео УНПРОФОР Сребреница Буш Митеран Гарпалија Бутрос Гали... Карингтон Босна БиХ Мејџор Огата интервју Шерман Америка САД Русија Мехољић документ Робинсон Квон Маркале Уједињене нације... Поточари муџахедин муслим Бања Лука Пале Шеве Скелани цивил Иванишевић Женева Сарајево Тузла Хаг Морион Власеница Ердемовић село Долечек Памфри злочин помоћ вехабије Мустафић